W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej firm działa online, ważne…
Persona klienta
Dlaczego firma potrzebuje Buyer Personas?
Tworząc kampanię marketingową, konieczne jest określenie docelowej grupy odbiorców, aby można było stworzyć precyzyjniejszy przekaz, który dotrze do potencjalnych klientów. Zawsze trzeba mieć na uwadze potrzeby, oczekiwania i preferencje odbiorców przy planowaniu kampanii reklamowych, stron internetowych. To samo dotyczy tworzenia produktów i usług. Niezwykle pomocnym narzędziem w przypadku każdego projektu jest persona, czyli archetyp klienta danej firmy, do którego będzie skierowana oferta.
Czym jest Buyer Personas i po co się je tworzy?
Określenie „persona” słusznie kojarzy się z osobą, ale nie fizyczną, tylko wyimaginowaną. Jest to fikcyjna postać, która została stworzona na potrzeby danej firmy, w oparciu o różne dane dotyczące jej klientów. W skrócie można powiedzieć, że persona to modelowy klient, czyli odbiorca usług czy towarów. Przy jej tworzeniu bierze się pod uwagę szereg czynników – wygląd, płeć, wiek, stan cywilny, wykształcenie, zawód, status materialny, zainteresowania, cele, umiejętności, charakter pracy, stan zatrudnienia, potrzeby, problemy itd. Mianem persony można określić wszystkich odbiorców działań podejmowanych przez firmę, wyróżniających się konkretnym cechami. Jest to niezwykle przydatne narzędzie podczas planowania kampanii reklamowej, tworzenia treści content marketingowych. Sięga się po nie w pierwszej kolejności podczas budowania marki, aby można było ukierunkować ofertę/komunikat.
Jeśli firmie zależy na tym, aby lepiej zrozumieć swoich klientów, czyli odbiorców produktów i usług, powinna zająć się tworzeniem person, co wymaga dogłębnej analizy i zebrania wielorakich danych z różnych źródeł. Mając już model klienta, można przejść do stworzenia unikalnej kampanii marketingowej, która przyciągnie konsumentów, na których zależy firmie. Mało skuteczne są komunikaty, które powstały z myślą o wszystkich. W ich przypadku trudno mówić o dotarciu do szerokiego grona odbiorców, którzy zdecydują się na zakup konkretnych produktów czy na skorzystanie z oferowanej usługi. Persona pozwala skupić się na interesach odbiorcy przekazu i odwołać się do tego podczas przygotowywania działań strategicznych. Znaczenie ma zarówno przekazywana treść, jak i jej forma.
Zaletą korzystania z tego narzędzia jest możliwość usprawnienia pracy firmowych zespołów i wzajemnej komunikacji między nimi. Nie można mówić o skuteczności podejmowanych działań marketingowych, jeśli są przypadkowe, muszą być dobrze przemyślane. Każda firma potrzebuje persony do tego, aby przemawiać językiem odbiorców, wyeliminować błędy w komunikacji, dopasować witrynę do oczekiwań użytkowników, tworzyć treści docierające do czytelników. To właśnie persona pomaga w pozyskaniu najbardziej wartościowych klientów dla firmy. Mając precyzyjnie scharakteryzowanego klienta, specjaliści będą w stanie efektywniej wykorzystać dostępne środki czasowe i finansowe. Wiąże się to z oszczędnością czasu i pieniędzy oraz większym zyskiem.
Jak zaprojektować personę?
Persona może być tworzona dla rynku B2C lub B2B. W pierwszym przypadku klientem marki jest klient indywidualny, a w drugim biznesowy. Ma to ogromne znaczenie, gdyż wymaga wzięcia pod uwagę innych parametrów. W pierwszej kolejności zawsze należy rozpaczać od procesu badawczego. Pomocnymi narzędziami będą wywiady z klientami/handlowcami, ankiety, badania kontekstowe. Jeśli persona ma dotyczyć odbiorcy internetowego, to wykorzystuje się wielorakie narzędzia analityczne i statystyczne. Wszystko to ma na celu zgromadzenie jak największej ilości danych na temat fikcyjnego klienta marki.
Do stworzenia profilu persony bierze się pod uwagę wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny, wykształcenie, zainteresowania, dzieci, status zawodowy i zakres obowiązków, branżę i wielkość firmy, cele, problemy życiowe. Personie należy nadać imię, cechy osobowościowe i przypisać jej określone emocje. W przypadku obsługiwania dużej liczby klientów trzeba stworzyć kilka person, czyli reprezentantów poszczególnych grup. Skupić należy się na celach i tym, co może podnieść komfort dochodzenia do nich oraz na elementach, których klient chce uniknąć.
Jakie błędy czekają nas przy projektowaniu persony?
Przy tworzeniu persony, mogą pojawić się różne błędy, których należy się wystrzegać. Nie można brać pod uwagę wyłącznie własnych wyobrażeń na temat klientów, ale przypisać personom prawdziwe cechy, motywacje, cele, problemy itd. Błędem jest koncentrowanie się na aspektach zawodowych i pomijanie tych prywatnych. Skupianie się na zbyt ogólnych danych będzie bezcelowe. Podobnie jak tworzenie zbyt wielu person. To samo można powiedzieć o braku aktualizacji profilu stworzonej już persony, gdyż na przestrzeni czasu dane ulegają zmianom.
This Post Has 0 Comments